Yorkshire terrier

A Terrierek gyöngyszeme!

A kullancsok eltávolítása, általuk terjesztett betegségek és kezelésük leírása

A kullancsok által terjesztett leggyakoribb emberi betegségek közé tartozik aLyme-kór és az ún. kora tavaszi agyvelő és agyhártyagyulladás( Früh Sommer Meningo Encephalitis,röviden FSME).


A Lyme kór tekintetében jelenleg nem áll rendelkezésre megelőzési lehetőség( szemben a kutyákkal,ahol egy éves védettséget biztosító védőoltás létezik már),azonban a kullancs terjesztette FSME,fertőző agyvelő és agyhártyagyulladás védőoltással megelőzhető.


A védőoltás csak akkor hatékony,ha megfelelő ellenanyagszint alakul ki az oltottak szervezetében.Nagyon fontostehát a megfelelő időben történő védekezés az év elején,még a fő kullancsszezon előtt.


A kullancs eltávolítása

Nagyon fontos, hogy ha észrevesszük a kullancsot kedvencünkben, azt azonnal távolítsuk el. Ezzel kapcsolatban érdemes egy-két tévhitet eloszlatni. Ne kenjük be olajjal, krémmel vagy fertőtlenítőszerrel, mert ilyenkor a fertőző váladékot biztosan kiüríti a szervezetbe a fuldokló kullancs. Az sem igaz, hogy a kullancs jobb vagy balmenetes, tehát valamelyik irányba kell kicsavarnunk. Sőt jobb megoldás, ha nem tekerjük, hanem függőlegesen húzzuk ki úgy, hogy a potrohát nem nyomjuk össze. Ilyenkor ugyanis kipréselhetjük belőle a fertőző nedvet.
Ajánlatos kullancseltávolító csipesszel végezni a műveletet, ami egy magyar állatorvos szabadalma. Az eszköz a patikákban beszerezhető. Az eltávolítás után a kullancs helyét fertőtlenítőszerrel kenjük be.
Minden séta után érdemes átsimogatni kedvencünk szőrét, így a kullancsokat még a vérszívás előtt eltávolíthatjuk. Ez azért is olyan fontos, mert a kullancsnak 1 napra van szüksége ahhoz, hogy megkapaszkodjon a bőrben, és a fertőző anyagokat az állatba juttassa.


Babesiosis

A babesiosis a házikedvenceknél, a leggyakrabban előforduló kullancs terjesztette betegség. A betegséget a Babesia canis nevű, körte alakú, 4,5-5 m hosszú egysejtű okozza. A kórokozó a vörösvérsejteket károsítja, és azok széteséséhez vezet. Súlyos vérszegénységgel járó megbetegedés kutyákban, amely gyors állatorvosi beavatkozás hiányában végzetes! A gyors itt azt jelenti, hogy azonnal orvoshoz kell vinni a kutyát, mert sajnos 2-3 nap alatt elviheti a kutyát.


tünetek 10 nappal - 3 héttel a fertőződést követően jelentkeznek Leggyakoribb a heveny forma, ami nagyon jellegzetes tünetekkel jár: nagyfokú elesettség, láz (akár 42 ºC), a vérfesték vizelés miatt sötétbarna vizelet. Túl heveny lefolyás esetén fiatal kutyák vagy legyengült ellenálló képességű kutyák hirtelen elpusztulhatnak heveny légzési elégtelenségben ill. a vérkeringés heveny összeomlásában. Krónikus esetben láz, bágyadtság és a májelégtelenség tünetei jelentkeznek. Babesiosis gyanúja esetén nagyon fontos, hogy a kutya minél előbb állatorvosi ellátásban részesüljön! Érdekesség viszont, hogy egyes fajták, például a dobermann vagy a yorkshire terrier érzékenyebbek a betegségre, a beagle vagy a foxterrier viszont kevésbéfogékony rá.


Saját tapasztalat: A bibliográfiai leírás esetében 10 nap a tünetek jelentkezése. 3 kutyám fertőződött meg babesiosissal és mind a 3 esetben a 4. napon bágyadtság, majd a 7. napon már magas láz jelentkezett. Azt sem szabad elfelejteni, hogy mindezen tünet-együttes nem minden esetben egyszerre jelentkezik!!! Mivel a vörösvérsejtek széthullásával jár a babesiosis, ezért elképzelhető a lép, mint védekező szerv közbelépése is, ami azzal jár, hogy a lép bekebelezi a vörösvérsejteket, ami a lép megnagyobbodásával jár. Ami azonnal észrevehető a kutya hasán, mert többszörösére duzzad a lép, aminek kívülről látható nyomai vannak, viszont nem jár együtt vérvizeléssel!!! Együtt jár azonban sápadtsággal, ami kutyák esetében jól megfigyelhető a szemhéj lehúzásával, illetve a fogínyen. Nyomjuk meg kutyánk fogínyét és ha nem szökik egyből vissza a vér a kifehéredett területre, nem elég jó a vérkeringés. Ha ez a tünet lázzal együtt, irány az orvos!


Kezelés


Imizol injekció, melyet az állatorvos a betegség diagnosztizálása után ad az állatnak.


A betegség előfordulhat egész évben, de a tavaszi (május-június) és az őszi (október-novemberi) időszakban gyakrabban találkozhatunk a betegséggel.


A Lyme-kór

A Lyme-kórt a nyolcvanas években diagnosztizálták először. Azóta emberekben a leggyakrabban megállapított kullancs által terjesztett betegség. A háziállatokon kívül lóban és szarvasmarhában is előfordul. Sajnos Magyarországon az utóbbi években nagyon elszaporodtak a kullancsok. Ennek oka valószínűleg az, hogy mostanában enyhék a telek és nem pusztulnak el a hideg idő miatt a kullancsok fejlődési alakjai. A betegséget a Borrelia burgdorferi nevű baktérium okozza, mind az emberben mind pedig az állatokban. A baktérium fenntartói a vadon élő rágcsálók és a nagyvadak. A kullancs ezekből az állatokból szív vért, és adja tovább a kórokozót.


A fertőzött kullancs okozta csípés helyén néhány nap elteltével bőrpír keletkezik, azonban ez a kutyák bundája miatt általában nem vehető észre.


A betegség diagnosztizálása nem egyszerű feladat, hiszen a klinikai tünetek nem mindig egyértelműek. A betegség megállapításához feltétlen szükséges a vérvizsgálat.


Tünetek: Láz, elesettség, a nyirokcsomók megnagyobbodása, szőrhullás, sántaság. Gyakori a végtagízületek duzzanata, gyulladása is. Előfordulhat sok ízületi gyulladás is. Ritkábban szívizomgyulladás is jelentkezhet.


Kezelés: Legalább 6 hetes speciális antibiotikum kúra. Ha a betegség korai stádiumban kerül felismerésre, és idejében elkezdődik a gyógykezelés, akkor jól kezelhető. Ha viszont későn diagnosztizálják a betegséget, és a kóros folyamatok elfajulnak, akár halállal is végződhet.


Ezért is nagyon fontos a megelőzés. Az elsődleges cél a kullancs elleni védekezés. Itt is az általános kullancs elleni szerek alkalmazása ajánlott (Frontline cseppek,Kiltix nyakörv,Ex-Spot csepp,Advantix csepp).


Az ismertetett kullancs elleni szereket, az állatpatikákban illetve az állatorvosoknál lehet beszerezni.


A betegség ellen rendelkezésre áll vakcina is! (emberekkel ellentétben…), ami 1 éves védettséget biztosít a betegség ellen. A vakcinázási programról az állatorvos tájékoztatást ad.


Haemobartonellosis

A Haemobartonellosis többnyire csak legyengült ellenállóképességű állatokban fordul elő. Kutyában és macskában a vérszegénység tünetei 2-14 nappal a fertőződést követően jelentkeznek.


Hepatozoonosis

Kutyákban ritkán előforduló megbetegedés, ami rendszerint egyéb fertőző betegségekhez társul. A betegség kimenetele bizonytalan, lázzal, bágyadtsággal, izomfájdalmakkal, gennyes orrfolyással és kötőhártya-gyulladással jár.


Védekezés, Frontline, Exspot, Kiltix nyakörv

VÉRSZÍVÁS ELŐTT ELPUSZTÍTJA A KULLANCSOKAT ÉS BOLHÁKAT. ALKALMAZÁSA GYORS, EGYSZERŰ, KÉNYELMES ÉS BIZTONSÁGOS. A fipronil hatóanyag specifikus parazita elleni idegméreg, a kutyák és a macskák, valamint az ember számára azonban ártalmatlan. A fipronil hatóanyag a bőr felszíne alatt, a faggyúmirigyekben tárolódik, és folyamatosan a szőrszálakra és a bőr felületére kerül.







Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 16
Heti: 83
Havi: 318
Össz.: 136 379

Látogatottság növelés
Oldal: Kullancsok
Yorkshire terrier - © 2008 - 2024 - yorki-yorkshireterrier.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »